Odborníci doufají, že by tyto buňky mohly přispět k léčbě artrózy a ukázat cestu k odstranění obtíží s koleny a kyčlemi. Tým vystopoval buňky s opravnou schopností v kloubech pacientů s pohybovými onemocněními v pozdním stadiu.

„Protože tyto buňky produkují náhradní tkáň podobnou chrupavce, mohly by být základním kamenem nové buněčně biologické léčby artrózy,“ shrnul šéf výzkumníků Nicolai Miosge.

Přesný původ buněk badatelé zatím neznají. Je možné, že pocházejí z kostní dřeně a do nemocné chrupavčité tkáně z ní doputují. „Doufáme, že by se mohly tyto kmenové buňky proměnit tak, že by znovu vytvořily tkáň chrupavky,“ uvedl Miosge. Podle něj ale k případné buněčné terapii artrózy povede ještě dlouhá cesta.

Artróza je rozšířené onemocnění kloubů, omezí hybnost a pacienti trpí bolestmi. Není možné ji vyléčit, ale v počátečních stadiích ji lze zvládnout pomocí léků a rehabilitací. V pokročilejších stadiích bývá jediným řešením kromě tlumení bolesti operace, při níž se poškozený kloub nahradí umělým.