„Držíme je v kanceláři ředitele,“ uvedl představitel odborů Benoit Nicolas. Zadržen byl ředitel pobočky Nicolas Polutnick, stejně jako ředitel kanceláře lidských zdrojů, šéf personálního oddělení a dva manažeři. Odborář dodal, že je nemíní zadržovat dlouho. „Plánujeme je nechat jít.“

Už ráno dělníci obsadili část továrny Caterpillaru a vzali své šéfy jako rukojmí. Policie sice dělníky z obsazené části podniku vypudila za pomoci slzného plynu a zajistila vedoucím pracovníkům svobodu pohybu, ale pak se situace zhoršila a pozdě odpoledne se manažeři stále nemohli hnout ze svých kanceláří. „Není to žádné násilí ani převzetí podniku, ale tlak, aby se obnovila jednání,“ dodal další odborář Pierre Piccarreta z organizace CGT.

Zaměstnanci Caterpillaru jsou už druhý den ve stávce kvůli tomu, že selhala jednání o odstupném. Dělníci požadují okamžitou obnovu jednání o pracovních místech. Obě strany se střetávají v otázce finančního vyrovnání spojeného s plánovaným propouštěním. Odbory tvrdí, že společnost je zisková a vyplácí svým akcionářům dividendy, takže lze najít východisko i pro dělníky. Propouštění požadují minimálně 30 000 eur vyplácených v několika dílčích splátkách.

Caterpillar kvůli světové krizi plánuje propustit 22 000 svých zaměstnanců na celém světě. Mezi nimi je i 733 dělníků z továren v Grenoblu a Échirolles, kteří představují asi čtvrtinu všech zaměstnanců obou závodů.

Jde už o třetí podobný případ zadržení vedoucích pracovníků ve Francii. Manažer farmaceutické firmy patřící pod koncern 3M byl minulý týden zadržován více než 24 hodin a 12. března zaměstnanci Sony France přes noc drželi šéfa firmy.