Bajnai již avizoval tvrdá úsporná opatření. "Je potřeba neprodleně sestavit vládu k řešení současné krize," uvedl Bajnai. Kandidát na premiéra chce sestavit vládu odborníků, kteří by dokázali řešit tíživou hospodářskou situaci země. Mezinárodní měnový fond (MMF) a další instituce přislíbily Maďarsku půjčku ve výši 25,1 miliardy dolarů (více než 494 miliard korun), která by měla povzbudit státní rozpočet.

V Maďarsku tak pravděpodobně padla hrozba předčasných parlamentních voleb. Ty by se konaly, pokud by se socialisté a liberálové neshodli na žádném kandidátovi. SZDSZ by v takovém případě souhlasila s předčasnými volbami, které navrhuje opozice. Předčasné volby by však socialistům ani liberálům nevyhovovaly, protože jejich preference jsou na historicky nejnižší úrovni.

Gyurcsány oznámil rezignaci před týdnem a o víkendu odstoupil také z čela socialistické strany. Opoziční strana FIDESZ okamžitě žádala rozpuštění parlamentu a vypsání předčasných parlamentních voleb. [celá zpráva]

Bajnai upozornil, že splnění jeho programu vyžaduje oběti, odříkání a dotkne se každé maďarské rodiny. "Bude to bolet, ale bude to mít výsledky," dodal.