Podle stávajících zákonů nejstarší poslanec předsedá zasedání europarlamentu, dokud není zvolen nový předseda. A to nastane právě po volbách, při prvním zasedání nově zvoleného Evropského parlamentu.

Jsem znepokojen, že člověk popírající holocaust by mohl předsedat inauguračnímu zasedáníMartin Schulze

Socialisté a zelení už oznámili, že chtějí prosadit zákon, jenž by neumožnil do křesla předsedajícího usednout Le Penovi. Ten je známý jsou ultranacionalistickou a ultrapravicovou politikou. O holocaustu například v roce 1987 řekl, že to byl jen detail v historii.
 
Šéf frakce socialistů europoslanec Martin Schulze uvedl, že „je znepokojen, že člověk popírající holocaust by mohl předsedat inauguračnímu zasedání“.

Spolupředseda frakce zelených Daniel Cohn-Bendit řekl, „že by raději viděl na tomto místě nejmladšího poslance, ne kvůli Le Penovi, ale jako znamení budoucnosti“.

Le Pen jejich snahy označil za „idiotské“ „Oni by asi taky přijali rezoluci k zastavení rotace Země,“ doplnil.

Změna zákona však vyžaduje souhlas vůdců všech politických skupin. Graham Watson, který vede liberály ale není pro: „Není důvod zacházet s Le Penem jinak než s ostatními, i když nenávidíme jeho politiku.“

Oni by asi taky přijali rezoluci k zastavení rotace země Jean-Marile Le Pen

 


Joseph Daul, který vede konzervativní blok EPP-ED vyjádřil naději, že Le Pen bude 14. července chybět, protože ve Francii je státní svátek.