Rakouské ministerstvo spravedlnosti v pátek informovalo, že již vypršela zákonná lhůta, během níž je možné bývalého strážce z koncentračních táborů Sachsenhausen a Trawniki z podílu na masových vraždách obvinit, uvedla BBC.

"Vždy jsme americkou stranu upozorňovali na to, že u nás už nemůže být stíhán za činy, z nich je podezřelý," uvedla mluvčí rakouského ministerstva spravedlnosti Katharina Swobodová s tím, že zákonná lhůta vypršela již v roce 1965.

Podle amerických úřadů se Kumpf podílel na zavraždění a pohřbení těl tisíců Židů internovaných v koncentračním táboře Trawniki v nacisty okupovaném Polsku. V roce 1956 opustil Rakousko a emigroval do Spojených států, kde v roce 1964 získal státní občanství. Od té doby žil ve státě Wisconsin, dokud americké ministerstvo spravedlnosti v roce 2003 nerozhodlo o tom, že jej na základě částečného přiznání občanství zbaví.

"Jen jsem je dodělával"

Kumpf se americkým úřadům přiznal, že byl v Trawnikách v roce 1943 přítomen u jámy, u níž byli Židé popravováni zastřelením, a podle svých slov "dodělával" zraněné. Jeho úkolem bylo sledovat "napůl živé" nebo svíjející se ve smrtelných křečích a zabránit jejich útěku.

Rakouské ministerstvo spravedlnosti na Kumpfovu obranu uvedlo, že v době masakru byl ještě teenagerem. Opoziční Zelení vyzvali rakouskou vládu k prosazení změn v legislativě, aby bylo možné stíhat údajné nacistické zločince bez ohledu na dobu, která od zvěrstev druhé světové války uplynula.