Fritzlovo přiznání překvapilo všechny včetně jeho advokáta, který je přesvědčen, že ho zlomila výpověď jeho dcery. [celá zpráva]. Zatímco profesor soudní psychiatrie z Londýnské univerzity Jeremy Coid to přičítá uzavřenosti pachatele, který nechtěl být vystaven zrakům veřejnosti [celá zpráva], rakouský list Kurier spekuluje o roli jeho dcery, které podle něj proces režírovala.

Kurier tvrdí, že u soudu nehrála hlavní roli ani žalobkyně, ani obhájce, ale právě Fritzlova dcera Elisabeth. Zdůrazňuje, že Fritzl se přiznal právě poté, co ji v úterý viděl v soudní síni. Do té doby vraždu dítěte i zotročování popíral.

Fritzlova dcera, která byla během procesu na klinice v Amstettenu požádala o speciální policejní komando doprovod do síně v úterý ráno, i když sama nechtěla u soudu svědčit osobně, a proto se použila videonahrávka dlouhá 11 hodin. Přišla, protože chtěla vidět, jak Fritzl bude na její video-výpověď reagovat. Je dokonce možné, že v soudní síni byla i v pondělí.

Dcera chtěla pro otce doživotí, historie se opakuje

Sama dcera si přála, aby otec byl odsouzen na doživotí a již nikdy z vězení nevyšel.

Paradoxně se tak opakuje situace ze vztahu mezi Fritzlem a matkou, která své pozdní dítě bila do krve. Před soudem řekl: "Měl jsem velmi složité dětství, moje matka mě měla ve dvaačtyřiceti letech a byl jsem nechtěné dítě. Podle toho se také chovala - bila mě .“ Ve dvanácti letech matce oznámil, že se dál bít nenechá. Silně věřící matka, které jej údajně ani nepolíbila, v něm pak viděla ďábla a zcela k němu ochladla. Fritzl se jí ale pomstil. Když dospěl,  nechal ji dožít v domě, který vlastnil. Zamkl ji  pokoji v horním patře a zazdil jí okno.

Podobnost osudů obou bije až do očí, oba byli týraní rodiči, a oběma se děti pomstily.

Fritzl zatím zůstane ve vazební věznici

Fritzl zatím zůstane v cele pro dva ve vazební věznici v Sankt Pöltenu, kterou obýval i dosud. Až na začátku dubna se rozhodne, ve kterém z možných čtyř ústavů bude odpykávat svůj trest.

Zatím není jasné, zda mu terapie, které by ho změnila, pomůže, protože je otázkou, zda pro ni má Fritzl motivaci. Teprve poté se zřejmě rozhodně o definitivním umístění odsouzeného.