Podle mluvčího věznice v Sankt Pöltenu Ericha Hubera-Günsthofera hovořil Fritzl v pondělí po skončení prvního dne projednávání s psychiatrem a totéž měl na programu i v úterý.

Zástupce věznice na úterní tiskové konferenci uvedl, že odbornou pomoc Fritzlovi nabídly úřady a on ji využívá už několik týdnů. Jeho psychoterapeutem je Patrik Fortier. „Je to nabídka přímo od nás, je to součástí prevence před případnými sebevražednými úmysly,“ dodal mluvčí. Psychiatr bude je podle Hubera-Günsthofera připraven i v okamžiku vynesení rozsudku.

Proces s Fritzlem pokračoval druhým dnem za zavřenými dveřmi. Předsedající soudkyně a osmičlenná porota sledovali jedenáctihodinový záznam s výpovědí zneužívané Fritzlovy dcery Elisabeth. Porota zhlédla část videa už v pondělí a v průběhu úterního odpoledne se měla dostat na konec. Fritzl se vyjadřoval k jednotlivým promítaným částem, byl prý soustředěný. Před soudem vypovídal též neonatolog.

Také v úterý vstoupil Fritzl do soudní síně se zakrytým obličejem, novináři nicméně ještě předtím jeho nezakrytou tvář vyfotili. I tentokrát Fritzl na příchodu zcela ignoroval dotazy jednoho fotoreportéra a dvou kameramanů, kteří směli jeho příchod dokumentovat. „Prostě se styděl, proto nic neřekl,“ podotkl později Fritzlův obhájce Rudolph Mayer.

Během vyšetřování ani před soudem Fritzl neprojevil žádnou lítost nad svým konáním. Jeho právník ho hájil, že není žádná bestie, protože se o děti, které zplodil s dcerou Elisabeth během více než dvou desítek let, kdy ji věznil ve sklepení, staral.


Mluvčí soudu Franz Cutka řekl, že porota by mohla verdikt nad Fritzlem vynést už ve čtvrtek odpoledne namísto plánovaného pátku. Obžalovanému hrozí doživotní vězení, jestliže bude shledán vinným v bodě vraždy. Té se měl dopustit tím, že neumožnil lékařskou péči pro právě narozeného chlapce, kterého Elisabeth přivedla na svět. Fritzl, jenž pak jeho mrtvé tělo spálil v domovním kotli, ale obvinění z vraždy odmítá.

Cutka uvedl, že ve středu ráno porota vyslechne znalecký posudek psychiatra, pak bude pokračovat předčítání znaleckých posudků a následně se soudní senát sejde k poradě, která bude trvat celé odpoledne. Středeční stání bude veřejnosti přístupné.

„Můžeme počítat s tím, že ve čtvrtek ráno bychom mohli přikročit k závěrečným výstupům obhájce a obžaloby. Rozsudek by mohl být ve čtvrtek odpoledne,“ řekl mluvčí s tím, že Fritzl zůstane do rozsudku ve vazební věznici. V případě, že by byla nařízena ochranná léčba, musí o Fritzlově umístění rozhodnout úřady. Vynesení rozsudku bude veřejné, jak nařizuje zákon.

Z čeho je Fritzl obviněn:
Vražda: V roce 1996 zemřelo jedno z dvojčat, které mu dcera porodila. Elisabeth uvedla, že Michael začal modrat krátce po porodu. Fritzl přiznal, že jeho mrtvé tělo spálil. Za vraždu mu hrozí doživotí. Fritzl vinu popírá.
Zotročování: Podle prokuratury se vztahuje k letům 1984 až 2008, kdy Fritzl držel Elisabeth ve sklepě, někdy i spoutanou. V případě uznání viny mu za to hrozí až 20 let vězení. Fritzl vinu popírá.
Znásilňování: Obžaloba uvádí, že Fritzl pravidelně dceru sexuálně zneužíval mezi 30. srpnem 1984 a 30. červnem 1989. Soud ho za to může poslat na 15 let za mříže. Fritzl vinu částečně přiznal.
Krvesmilstvo: Vztahuje se na stejné období jako znásilňování. Hrozí mu trest až jeden rok. Vinu přiznal.
Omezování osobní svobody: Tři děti, které mu Elisabeth porodila, držel Fritzl protizákonně v zajetí v podzemním úkrytu. Nikdy neviděly denní světlo. Hrozí mu za to až 10 let. Další tři děti se Fritzlovi podařilo legálně adoptovat a vychovával je v bytě s manželkou. Fritzl vinu přiznal.
Vyhrožování násilím: Mezi 28. srpnem 1984 a 26. dubnem 2006 Fritzl opakovaně dceři a později i jejím dětem vyhrožoval plynem a výbušninami, jestliže se pokusí utéct. Hrozí mu za až 5 let. Fritzl vinu přiznal.