I v úterý si při příchodu do soudní síně Fritzl zakrýval tvář modrým šanonem jako to dělal v pondělí. V něm má své poznámky k procesu. Rakouský zákon to obžalovanému umožňuje.

Eskorta doprovází Josefa Fritzla do soudní síně.
FOTO: ČTK/AP

Video se promítá po částech a po každém kusu výpovědi Elisabeth je Fritzl tázán, aby se vyjádřil. V pondělí, kdy se s projekcí začalo, postupoval proces velmi rychle. Místopředseda Zemského soudu v Sankt Pöltenu Franz Cutka dokonce spekuloval, že při tak rychlém postupu by proces mohl skončit o den dříve - už ve čtvrtek.

Josef Fritzl si při příchodu do soudní síně zakrývá tvář.

Josef Fritzl si při příchodu do soudní síně zakrývá tvář.
FOTO: Reuters

O Fritzlově vině rozhoduje osmičlenná  porota. Jak uvedl Cutka, v souladu s rakouským zákonem v ní jsou zastoupena obě pohlaví, protože žalovaným je muž a obětí žena.

Žalobkyně zdůraznila otřesné podrobnosti

Státní zástupkyně Christiane Burkheiserová by ráda dosáhla toho, aby Fritzl dostal doživotí, i když by zřejmě skončil zavřený na vězeňské psychiatrické klinice. To by ovšem znamenalo prokázat, že za smrt novorozeného dítěte, která zemřelo krátce po porodu, mohl právě Fritzl, který neumožnil Elisabeth rodit v nemocnici a nezavolal lékaře.

Dítě trpělo po porodu dechovými obtížemi a záhy zemřelo. „Dámy a pánové, to byla vražda,“ řekla Burkheiserová a obrátila se k obžalovanému, jemuž šeptem řekla: „Pane Fritzl, vaše krev, a vy jste s ní takto zacházel.“ Fritzl jen lehce pohnul hlavou.

Josefa Fritzla v úterý přivádějí k soudu.

Josefa Fritzla v úterý přivádějí k soudu.
FOTO: Reuters

Burkheiserová také zdůraznila, v jakých podmínkách původně Elisabeth žila. Sklepení původně mělo jen 11 metrů čtverečných. „Viděla jsem sklepení vězení dvakrát. Má morbidní atmosféru. Na začátku se musíte plazit po kolenou a je temné. Je neuvěřitelně vlhké a plesnivé. Vlhkost do vás pronikne během několika minut.“ Všem porotcům dala přičichnout ke krabici od bot, v níž byly věci ze sklepa, aby poznali, jak to tam páchlo plesnivinou.

Zmínila i skutečnost, jak se ve sklepě žilo, že tam nebyla teplá voda a Elisabeth si nemohla ani přeprat své věci. „Nebyly tam ani svíčky a elektřina byla často vypnuta na několik dní. „Bylo to jeho hřiště. Používal ji jako hračku,“ uvedla prokurátorka k ke vztahu Fritzla k dceři.

Podle ní ale byla nejhorší nejistota: „ Kdy se vrátí? Kdy pustí elektřinu?“ řekla před soudem žalobkyně.

Porod ve sklepě

Připomenula  i to, za jakých podmínek rodila první dceru Kirsten. Měla jen dezinfekční roztok, pár špinavých nůžek a knihu o porodu.

Zmínila také to, jak Fritzl zařídil, aby jedno z dětí mohl vychovávat on se svou ženou Rosemarie v domě nad sklepením. Šel do nedaleké telefonní budky, zavolal Rosemarie a předstíral , že je Elisabeth, která není schopna vychovávat své dítě a nechá jim ho, aby je vychovávala. O telefonátu řekla policii právě Rosemarie.

Rosemarie přitom tvrdila, že nic nevěděla o tom, co její despotický muž dělá.