Žichajrov neoznámil, že by se ruská letadla měla rozmístit na Kubě nebo ve Venezuele, ale uvedl, že by to bylo možné. V případě Kuby by záleželo jen na politické dohodě. "Na Kubě je čtyři pět letišť s dráhami dlouhými 4000 metrů, které nám velmi dobře vyhovují. Záleží na vůli hlav dvou vlád, na politické vůli. My jsme tam připraveni letět,“ uvedl velitel.
 
Anatolij Žicharjov dodal, že ruskému letectvu využití svých letišť nabídl i venezuelský prezident Hugo Chávez. "Ano, takový návrh venezuelského prezidenta existuje. Bude-li takové politické rozhodnutí, je to možné,“ řekl a dodal už se byl podívat na letiště na ostrově Orchila, které leží nedaleko vojenského přístavu. Podle něj by stačila jen malá úprava a letiště by mohlo přijímat i ruské strategické bombardéry s plným nákladem.

Jde o další hrozby ruských velitelů, že mohou umístit své jednotky v zahraničí. Začátkem roku ruské námořnictvo oznámilo, že má zájem vybudovat základny v zahraničí - v libyjském Tripolisu, na Sokotře u pobřeží Jemenu a v Sýrii. Zájem o venezuelské přístavy nepotvrdilo. [celá zpráva]

Posléze se ukázalo, že jde spíše o možný záměr a druh politické hry. Zatímco vojáci hrozí zbraněmi, politici uvádějí, že mají zájem o odzbrojování. [celá zpráva] Podobně Rusko hrozilo rozmístěním raket Iskander u Kaliningradu kvůli plánu USA vybudovat ve středu Evropy protiraketový deštník. [celá zpráva]

Ruská média loni v červenci psala o tom, že Chávez během návštěvy Moskvy nabídl, aby si Rusko vybudovalo vojenské základny na venezuelském území. Oficiálně to ale nebylo potvrzeno. Podobné je to i v případě Kuby. Loni však Kubu navštívila ruská vojenská loď, které se účastnila společného rusko-venezuelského cvičení.