"Byli jsme asi v šesti stech metrech, když nám řekli, že jdeme na přistání,“ řekl turecký cestující Kerem Uzel a pokračoval: „Najednou jsme urazili velký kus, jakoby se letadlo dostalo do turbulence a propadlo. Ocas letadla narazil na zem a smýklo to s námi z dráhy do pole.“

„Najednou jsme přistávali a nechápali, co se děje. Někteří cestující v panice křičeli, ale všechno to bylo tak rychlé,“ popsal hrůzný okamžik na palubě letadla další cestující Huseyin Sumer.

„Hned jsem popadl děti, které šly uličkou právě kolem. Okamžitě jsme vzali děti ven z letadla,“ řekl další nejmenovaný cestující. „Všechno se to stalo během tří, pěti sekund, pak propukla panika,“ řekl Tuncer Mutluhan.

ČTĚTE TAKÉ:
Čím dál víc leteckých nehod lze přežít, stroje méně hoří
VIDEO: V rozlomeném letadle v Amsterdamu zahynulo devět lidí

„Najednou úplně ztratil tah a nemohl se udržet ve vzduchu a mohli jste vidět, že se propadl o několik desítek metrů a náraz ho zastavil,“ popisoval pád letadla očitý svědek Thomas Freidhoff.

„Čumák mělo letadlo nahoře a ocas dole pod úhlem tak 45 stupňů. A jen pár sekund po nárazu začali vylézat zezadu lidé, bylo jich tak 15 nebo 20, všichni samozřejmě otřesení, ale pak se po pár minutách začali drápat zpět do letadla, aby pomohli ostatním, kteří byli lehce zranění,“ uvedl Freihoff.

:. V Amsterdamu se zřítilo turecké letadlo

"Celé letadlo, bez křídel, čumáku i bez motorů vzadu leželo na poli a kolem bylo snad 50 sanitek, spousta hasičských aut, několik vrtulníků a spousta policistů a sirén," popsal scénu po pádu jeden z místních obyvatel Jonathan Nip, který měl výhled na letiště. "Nebyl to tak velký náraz, protože letadlo bylo už opravdu blízko přistávací ploše."

"Dovolal jsem se svým dětem a příbuzným, kteří byli na palubě. Říkali mi, že propukla panika, bylo to hrozné, lidé vykřikovali: Dostaňte nás ven! Dostaňte nás ven!,“ řekl jeden z lidí na letišti, kteří přijeli přivítat své blízké na letiště."

Havárii nepřežilo devět lidí. Mezi oběťmi je i dvojice pilotů a další osoba, která s nimi byla v kabině. Jejich těla ve vraku kabiny zůstala déle kvůli dalšímu vyšetřování. Šest desítek sanitek převezlo do jedenácti okolních nemocnic 84 lidí. Šest z nich je v kritickém stavu, zranění 25 dalších jsou vážná, u 31 nebyly dokončeny všechny kontroly a 24 lidí utrpělo jen lehká zranění.