Tisková agentura Associated Press uvedla, že dle Klausových slov pronesených v evropském parlamentu se Evropská unie změnila v nedemokratický elitářský projekt srovnatelný s komunistickým diktátem východní Evropy, který zakazuje alternativní myšlení.

V titulku poukázala na to, že Klaus přirovnal EU k Sovětskému svazu, i když prezident o ničem takovém nemluvil. Zmínil to, že lidé v ČR mají zkušenost s absencí opozice a pokud ji EU nedovolí, vnímají to jako útok na svobodu.

Celý text projevu Václava Klause naleznete zde

Americký The Wall Street Journal zase označil Klause za dočasného předsedu EU. Magazín vzpomněl Klausovy věty napadající centralizaci europarlamentu a Klausovy skeptické postoje ohledně ochrany trhu.

Podle britské televize BBC Klaus obvinil Evropský parlament z toho, že mezi občany EU šíří dojem, že se evropská politika lidem odcizuje.

"Začalo to dobře, skončilo neúnosně"

Panevropská zpravodajská televizní stanice Euronews komentuje, že Klaus svým projevem vydráždil poslance až k neúnosnosti, takže museli odejít.

„V podstatě Klaus řekl: ‚Možná, že nebudete chtít slyšet mé názory na evropskou integraci, ale my Češi jsme žili po 40 let v komunismu a musím říci, že svoboda projevu je absolutní nutnost‘,“ uvedla Euronews a dále vyjmenovává ostatní výroky, které vyvolávaly v parlamentu rozporuplné reakce. „Začalo to dobře, všichni při Beethovenově Ódě na radost povstali,“ dodává televize.

Vystoupení Václava Klause v Evropském parlamentu

Klause na bruselské scéně sledovali i Arabové

Kontroverzní Klausovy výroky zaznamenala dokonce i arabská televize al-Džazíra. „Český prezident tvrdě kritizoval Evropskou unii a vyvolal potlesk mnoha politiků, zatímco jiné donutil opustit sál,“ uvedla al-Džazíra.

Arabská televize připomněla, že Klaus odmítá vyvěsit na svém sídle vlajku EU s odůvodněním, že jeho země není provincií EU. Podle informací al-Džazíry má Klaus silnou podporu v českém Senátu, kvůli čemuž se zřejmě ratifikace Lisabonské smlouvy prodlouží o další měsíce.