Hosenfeldův čin by bez oscarového  filmu Pianista z 2002  zůstal nejspíš jen zapomenutou epizodou 2. světové války. Snímek režírovaný Romanem Polanskim zachycuje, jak se německý důstojník snaží pomoci v ukrývání uprostřed trosek Varšavy klavíristovi židovského původu Wladyslawovi Szpilmanovi.

:. Fotografie z filmu Pianista. Adrien Brody jako Wladyslaw Szpilman.Falcon

Hosenfeld se stal příslušníkem německé armády krátce před vypuknutím druhé světové války. Od června 1940 působil ve Varšavě jako důstojník pro sport a kulturu a během povstání ve varšavské ghettu v roce 1944 se podílel na výsleších vězňů. Sověti mu po válce vyměřili doživotí, zemřel v roce 1952 v sovětském vězení.

Podle informací expertů památníku Jad Vašem se o Hosenfeldově pomoci nezmínil jen Szpilman, ale i Leon Wurm, další muž, který přežil holocaust. S oceněním německého občana se čekalo, než se ověří, zda se nepodílel na válečných zločinech, což se nepotvrdilo. Nově získané dokumenty, mimo jiné jeho deník a dopisy manželce, dokládají jeho odpor vůči nacistické rasové politice.

Roman Polanski se prochází Barrandovskými kulisami z filmu Oliver Twist.:.Roman Polanski během natáčení na Barrandově.PRÁVO/Petr Hloušek

Titul Spravedlivý mezi národy získalo od roku 1963 před 22 tisíc lidí, mj. německý průmyslník Oskar Schindler, o jehož úsilí zachránit přes tisíc Židů vypráví jiný oscarový film  Schindlerův seznam režiséra Stevena Spielberga, a švédský diplomat Raoul Wallenberg, jemuž se připisuje  zásluha o záchranu nejméně 20 tisíc Židů před tábory smrti.