Zbavit Ransdorfa imunity, což je nezbytná podmínka pro případné trestní stíhání, jednomyslně doporučil výbor europarlamentu pro právní záležitosti.

Podle informací Novinek hlasovalo pro Ransdorfovo vydání 561 europoslanců, osm bylo proti a 14 se zdrželo hlasování.

Ransdorf hlasoval pro své vydání

"Já sám jsem hlasoval pro zbavení imunity. Je to v souladu s mým dlouhodobým postojem, který jsem už dříve řekl policii i médiím, a tento postoj trvá,“ řekl Právu Ransdorf, který kolegům ve své poslanecké frakci doporučil, ať hlasují podle svého uvážení.

Případ, kterým se jeho kolegové zabývali, se odehrál předloni v červnu 2007. Vůz, který řídil srazil na přechodu v Praze 6 44letou chodkyni a způsobil ji lehčí zranění. Měla oděrka na hlavě a rukou.

Vzhledem k tomu, že byl oficiálně zbaven imunity a že už dříve došlo k mimosoudnímu vyrovnání, Ransdorf očekává, že celá věc bude nyní "velmi rychle uzavřena“.

Policie se podle europoslance opozdila

Ransdorf se ale domnívá, že česká policie porušila zákon, když nedodržela dvouměsíční lhůtu, v níž mu měla trestní kauzu oznámit. Učinila tak až po jedenácti měsících. "Já sám jsem se to dověděl až z dopisu Evropského parlamentu,“ dodal poslanec.

Pro europoslance to není jediný podobný případ. V červenci 2008 totiž na přechodu v české metropoli porazil autem dívku, která byla převezena do nemocnice se zraněními.

"Už se podle toho zařídím. Víc budu využívat (pro cesty do Bruselu) letadlo a vlak. I když už mne asistenti většinou vozí, tak já kontakt s autem budu minimalizovat,“ řekl Ransdorf den po druhé nehodě.