Stovky zemědělců s traktory, dodávkami, nákladními auty a dalšími dopravními prostředky dorazily do Pirea z Kréty již v noci s cílem demonstrovat před ministerstvem zemědělství v Aténách. Úřady je ale varovaly, že do metropole vpustí jen pěší demonstranty, protože traktory by aténskou dopravu zcela ochromily.

Zemědělci varování ignorovali a pokusili se policejní blokádu v přístavu prorazit i s traktory. Jednotky pořádkové policie proto proti nim použily granáty se slzným plynem, aby je zatlačily zpět. Skrumáž si vyžádala dva zraněné - jedním z nich je opoziční politik, který přišel demonstrující zemědělce podpořit.

 foto: Reuters/Yiorgos Karahalis

Po neúspěšném pokusu o průlom policejního kordonu se zemědělci rozhodli uzavřít přístup do části přístavu, odkud je zajišťováno lodní spojení s Krétou. Blokádu hodlají podle agentury uvolnit, až jim policie zpřístupní cestu do Atén.

 foto: Reuters/Phasma

Mezi asi tisícovkou demonstrantů z Kréty jsou i lokální politici, především starostové obcí, a také členové parlamentu.

Střety v Pireu jsou zatím poslední kapitolou vleklého protestního hnutí řeckých zemědělců, kteří v minulých dnech zatarasili na řadě míst v zemi důležité dopravní spoje, včetně některých hraničních přechodů, aby se domohli finanční pomoci od vlády. Protesty silně zkomplikovaly dopravní situaci v zemi a v severní části Řecka přiškrtily i pohyb zboží přes hranice.

Blokády vytvořily na hlavních tazích zácpy.:. Blokády vytvořily na hlavních tazích zácpy.foto: Reuters/Yiorgos Karahalis

Řecká vláda minulý měsíc přislíbila zemědělskému sektoru finanční injekci v hodnotě půl miliardy eur, zemědělci ale tuto pomoc označili za naprosto nedostatečnou.