Šestašedesátiletá Sigrudardóttir, která byla v dosavadní vládě ministryní sociálních věcí, stane v čele menšinové vládní koalice Sociálnědemokratické strany (AF) a Červeno-zeleného hnutí (VG), jehož vůdce Steingrimmur Sigfusson bude ministrem financí.

Sigrudardóttir po svém jmenování prohlásila, že se okamžitě pustí do práce s cílem krizi řešit. Řekla, že její vláda se bude opírat o "nové sociální hodnoty".

Země se potýká s krizí

Bývalého ministerského předsedu Haardeho k demisi přinutily rostoucí veřejné protesty proti těžké finanční krizi, do které se země v posledních měsících dostala. Na podzim padly na Islandu všechny hlavní banky a zhroutila se místní měna, tisíce lidí přišly o práci. Na letošní rok Mezinárodní měnový fond Islandu předpověděl hospodářský pokles o 9,6 procenta a čtyřnásobný vzrůst nezaměstnanosti, která by měla dosáhnout 5,7 procenta.

Jedním z pravděpodobných úkolů nové vlády bude zabývat se případnou islandskou přihláškou do Evropské unie. Islanďané se ke vstupu dosud stavěli chladně, ale nynější krize vedla k určité změně jejich postoje.