Pochod čtvrtí Saint-Gillis zorganizovala místní mládež, k tiché vzpomínce se ale připojily i stovky dalších lidí, včetně věřících, kteří přišli na ranní bohoslužbu. Tři voskovice před oltářem připomínaly vyhaslé životy obětí - šestiměsíčního Korneela a o tři měsíce staršího Leona a jejich pětapadesátileté pečovatelky Marity Blindemanové, která se je snažila před vrahem ochránit.

Motiv útoku, při němž utrpělo zranění dalších deset dětí a dvě pečovatelky, je stále neznámý. Podle informací, které sdělovacím prostředkům poskytla policie, se vrah Kim De Gelder odmítl k činu vyjádřit a během výslechu se dokonce několikrát rozesmál.

Účastníci pietní manifestace se shromáždili blízko budovy jeslí Fabeltjesland.foto: ČTK/AP

Podezřelý s vyšetřovateli vůbec nespolupracuje, konstatoval na sobotní tiskové konferenci prokurátor Christian Du Four.

Vraha se podařilo dopadnout krátce po útoku. Projížděl na kole nedalekou vesnicí a zatím nelze vyloučit, že i tam hodlal zaútočit na děti v tamějších jeslích. Policie ale tyto dohady nepotvrdila.

Při ranní bohoslužbě v Saint-Gillisu farář Paul De Craine zdůraznil, že po pátečním zděšení "je nezbytné dát průchod slzám a společně projevit pohnutí".

Holčička přinesla před vchod jeslí také svého plyšového medvídka.foto: ČTK/AP

Před budovou jeslí, které stojí nedaleko od kostela, už druhý den kladou lidé květiny a zapalují svíce. U vchodu do zařízení se kupí hromady plyšových hraček, které sem přinášejí děti.

Pietní věnce přinášeli také místní skauti.Pietní věnce přinášeli také místní skauti.foto: Reuters/Yves Herman

V doprovodu dvou dcerek přišla k jeslím i Anne Van Heckeová. "Už druhý den nemluví o ničem jiném, než o té páteční strašné události. Myslím, že je nesmírně důležité, že sem děti přicházejí, aby se rozloučily se svými malými kamarády, kteří už mezi námi nejsou," řekla agentuře AFP mladá žena.