Celá situace je o to složitější, že evropští politici jsou i proti vydávání zadržovaných muslimů do zemí jejich původu, kde jim hrozí nelidské zacházení, nebo dokonce i smrt. Na druhé straně se propuštění znovu zapojují do aktivit teroristů v síti Al-Kajda.

Věznice na Guantánamu byla zřízena v roce 2002 a od té doby jí prošlo na 800 vězňů. V současnosti je jich zde drženo asi 245. Podle amerických úřadů se 18 propuštěných zajatců z Guantánama prokazatelně vrátilo k terorismu, dalších 43 je z toho podezříváno.

Případného přijetí propuštěných zajatců z Guantánama bude jedním z témat na pondělní schůzce ministrů zahraničí členských států. Podle AFP se nicméně nedá očekávat, že by na schůzce padlo konečné rozhodnutí, protože jednotlivé země jsou v této otázce rozděleny. USA se navíc na EU jako celek zatím formálně neobrátily.

Švédsko, Dánsko i Rakousko jsou proti

Švédský premiér Fredrik Reinfeldt v pátek potvrdil, že jeho země odmítá přijmout vězně z Guantánama. "Američané nesou odpovědnost za to, aby Guantánamo uzavřeli a dohlédli na to, aby většina vězňů mohla zůstat ve Spojených státech," citovala premiéra švédská agentura TT.

Proti přijetí bývalých vězňů z Guantánama se vyjádřily rovněž Dánsko nebo Rakousko. Naproti tomu Irsko se v pátek připojilo k Portugalsku, Francii a Švýcarsku, které v uplynulých dnech vyjádřily ochotu část propuštěných vězňů přijmout.

"Nemluvíme ale o teroristech, kteří by přišli do zemí EU," zdůraznil irský ministr zahraničí Micheál Martin. "Mluvíme o lidech, u nichž je jasně prokázáno, že se nezapojili do žádných teroristických akcí," dodal.

Většina se zatím nevyjádřila

Itálie se zatím nevyslovila ani pro, ani proti přijetí vězňů z Guantánama. Ministr zahraničí Franco Frattini nicméně označil žádost USA o jejich umístění do evropských zemí za první příklad změněného přístupu v zahraniční politice Spojených států, kdy Washington bude vyžadovat větší zapojení Evropy do řešení problémů.

Nejasný je i postoj Německa. Ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier sice Obamovi přijetí vězňů z Guantánama nabídl, ministr vnitra Wolfgang Schäuble to ale odmítl.