Gašparovič kandiduje jako občanský kandidát a podporuje ho strana Smer - sociální demokracie premiéra Roberta Fica a vládní Slovenská národní strana. Jeho největší soupeřkou bude kandidátka opozice socioložka Iveta Radičová.

Podle průzkumů veřejného mínění může Gašparovič získat nadpoloviční většinu hlasů už v prvním kole, což by mu stačilo k opětovnému zvolení. V případě, že žádný z kandidátů nezíská v prvním kole přes 50 procent hlasů, uskuteční se 4. dubna 2009 druhé kolo voleb. Slováci volí prezidenta přímo od roku 1999.

Mečiar kontra Gašparovič

Blížící se prezidentské volby na Slovensku vyostřují vztahy mezi současnou hlavou státu bývalým premiérem Vladimírem Mečiarem. Expremiér obvinil Gašparoviče, že ještě jako předseda parlamentu stál za privatizací zásobníků plynu na západním Slovensku.

Současného prezidenta obvinil, že tímto rozhodnutím ohrozil zásobování Slovenska plynem. "Tuto osobu odměníme tím, že bude kandidovat a ucházet se o funkci prezidenta, za tak hrubou politickou a morální chybu," uvedl Mečiar v televizi TA3.

Gašparovič kritiku odmítá. "Na to stačí odpovědět, že to řekl pan Mečiar. Je to taková nehorázní lež, že se tomu snad vyrovná pouze óda o jeho chudobě. Kdyby to byla pravda, tak je i toto pravda," reagoval prezident. Narážel na to, že při odchodu z čela vlády v roce 1998 Mečiar prohlásil, že odchází z funkce nemajetný. Za několik měsíců si Mečiar koupil a nákladně zrekonstruoval penzion Elektra v lázeňském městě Trenčianske Teplice.

Mečiar nemůže strávit, že jeho koaliční partneři podporují Gašparoviče v nadcházejících volbách hlavy státu. Mečiarova Lidová strana HZDS postavila vlastního kandidáta Milana Melníka.

Mečiar a Gašparovič byli v minulosti blízcí spolupracovníci. V období Mečiarových vlád stál Gašparovič v čele parlamentu. Po vzájemných neshodách však Gašparovič z HZDS vystoupil a založil Hnutí za demokracii. Se svou stranou v parlamentních volbách neuspěl, ale o to úspěšnější byl v přímých volbách hlavy státu v roce 2004. V rozhodujícím druhém kole porazil právě Mečiara.