"Často se tvrdí, že je třeba 36 hodin, aby se plyn dostal k evropským odběratelům. To může znamenat jen jediné: náš ruský plyn, který se nalézal v tranzitních plynovodech na Ukrajině, rozkradli," dodal mluvčí Gazpromu Sergej Kuprijanov.

Plyn přestal proudit před týdnem

Kvůli vyhrocení rusko-ukrajinského sporu o plyn i přeprava ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy minulou středu zcela ustala. Evropské unii se sice podařilo přimět Moskvu a Kyjev k podpisu dohody, která měla otevřít cestu k obnovení dodávek. Gazprom v úterý ráno sice dodávky plynu obnovil, ale plyn do Evropy nedorazil. Z odpovědnosti za situaci se vzájemně obviňují Moskva a Kyjev.

Přes balkánskou trasu se Gazprom podle svých představitelů snažil od dnešního rána přepravit přibližně 100 miliónů metrů krychlových plynu na Balkán, jakož i na Slovensko. Ale ukrajinská síť zůstala uzavřena a Kyjev prý požaduje od ruského koncernu množství plynu pro naplnění plynovodů.

Nové jednání s Putinem

O situaci mají ve středu s ruským premiérem Vladimirem Putinem jednat šéfové vlád Bulharska a Slovenska, které přerušením dodávek nejvíce utrpěly.

Přes Ukrajinu obvykle putuje 80 procent ruského plynu do Evropy, který kryje asi pětinu evropské spotřeby. Nynější krize podle Moskvy svědčí o nutnosti diverzifikovat cesty přepravy ruského plynu do Evropy výstavbou plynovodů Nord Stream a South Stream, vedoucích přes Baltské, respektive Černé moře. V ruském tisku se však už objevila i varování, že v důsledku může Evropa hledat jiné dodavatele.