Navíc udeřily rekordní mrazy, v některých oblastech nejvyšší za poslední půlstoletí. Do čtvrtka to ještě vypadalo, že elektrická soustava ztíženou situaci nějak zvládne, avšak ve čtvrtek večer už úřady konstatovaly rekordní spotřebu elektřiny za posledních šest let v době od 18 do 20 hod., kdy se lidé vracejí domů z práce. Skupina ČEZ, která zásobuje elektřinou celé západní Bulharsko, apelovala k šetření

 

Problém je v tom, že Bulhaři zásadně hromadně vytápějí své byty právě elektrickými přímotopy. Jednou z příčin tohoto stavu, pro evropskou zemi dosti zvláštního, je krajně nedostatečná komunální plynofikace, se kterou se vlastně teprve začíná – pouze jedno procento bytů má plynové topení.

Zásobník plynu v Chirenu může dodat denně ne více než 4,5 miliónu kubíků, méně než třetinu obvyklé spotřeby.

Kněz přikládá do kamen v pravoslavném kostele ve městě Grigorevofoto: ČTK/AP

Školáci mají tzv. uhelné prázdniny

Takřka devadesát škol vyhlásilo tzv. uhelné prázdniny, nemocnice zatím fungují, ale omezily na minimum příjem pacientů. Hůř je na tom průmysl – 72 podniků zastavilo provoz úplně, dalších 153 pracuje v tzv. redukovaném režimu a pouze 44 má zajištěn přívod plynu kvůli nepřetržitému provozu.

Mnoho podniků poslalo své zaměstnance na nucenou dovolenou. Svaz průmyslu a zaměstnavatelů odhaduje škody na 250 miliónů eur.