Martino na italském serveru Il Sussidiario obvinil obě bojující strany, že myslí jen na své zájmy, zatímco nevinní lidé platí nejvyšší daň. "Podívejte se na podmínky v Gaze: pořád víc to připomíná velký koncentrační tábor,“ uvedl. "Skutečnost, že země, kterou nazývají svatou křesťané, židé i muslimové, je dějištěm krveprolití, je velkou tragédií,“ dodal.

Je to nejostřejší komentář Vatikánu od zahájení bojových akcí Izraelem před dvanácti dny. K ukončení konfliktu mezitím vyzval papež Benedikt XVI.

Bányai: Kardinál by si měl o koncentračních táborech něco přečíst

"Silné a neadekvátní výrazy možná jsou možná zrcadlem emocionální prožitku pozorovatele událostí, ale věci pouze škodí a mnohé uráží," reagoval pro Novinky předseda Pražské židovské obce František Bányai.

"Pan kardinál Renato Martino by si asi měl něco přečíst o koncentračních táborech a neměl by nic srovnávat se systémem, který zlikvidoval 1,5 miliónu židovských dětí, pro což neváhal vypracovat kompletní logistiku a nasadit mimořádné prostředky. Měl by vzpomenout na další 4,5 miliónu židovských obětí, sto tisíce ruských zajatců, politických odpůrců a dalších sto tisíců obětí koncentračních táborů mnoha národností," upozornil Bányai.

Zdůraznil, že cílem koncentračních táborů nebyla koncentrace, nýbrž likvidace všech, kteří tam byli dovezeni.

Martinova slova nepřidají napjatým vztahům Vatikánu s židovským státem. Papež dal nedávno najevo ochotu kanonizovat svého předchůdce Pia XII. a Izrael to pobouřilo. Pius XII., do jehož pontifikátu zasáhla druhá světová válka, bývá obviňován, že tiše toleroval nacistické deportace Židů do táborů smrti.