Mluvčí Letermeho Peter Poulussen potvrdil, že vláda podpořila rozhodnutí premiéra. "Kabinet se rozhodl podpořit nabídku rezignace celé současné vlády," uvedl mluvčí s tím, že demisi dají do rukou krále. Ten jediný může ještě situaci zvrátit tím, že by demisi nepřijal.  

Soud minulý týden zablokoval vládní pomoc bance i prodej jejích akcií francouzskému ústavu BNP Paribas. Podle soudu je nutné o souhlas s tímto krokem požádat akcionáře banky.

Bývalé vedení belgicko-nizozemského bankovního a pojišťovacího gigantu Fortis je od října vyšetřováno pro podezření, že šéfové ústavu zadržovali informace o skutečných rizicích spojených s problémy na hypotečním trhu.

Ústředí banky Fortis Ústředí banky Fortis foto: Reuters/Francois LenoisKrize amerických hypoték zasáhla bankovní gigant na podzim. Banka se dostala na pokraj bankrotu. Pomohla jí až injekce více než 11 miliard eur od vlád Belgie, Nizozemska a Lucemburska. Poté následoval její prodej francouzské bance BNP Paribas. Všechny tyto kroky ale zneplatnilo rozhodnutí soudu

Vláda se přitom obtížně ustavila po dlouhotrvající politické krizi v zemi.