Demonstranti si s sebou přinesli betonové bloky a dva metry vysoké plotové dílce. Ve vzdálenosti asi 60 metrů od ranveje na betonové ploše letiště vztyčili plot, ke kterému se připoutali řetězy a pouty. Policistům proto trvalo několik hodin, než okolí ranveje vyklidili.

Demonstranti připoutaní k plotu na letišti Demonstranti připoutaní k plotu na letišti foto: Reuters/Plane Stupid

Podle superintendanta Iana Gruneberga demonstranti spáchali zločin a půjdou před soud. Zadrženo jich bylo 39 z celkového počtu 54.

Akce byla namířena proti emisím z letadel

Jedna z demonstrantek, 21letá Lily Kemberová, uvedla, že se do prostoru dostali v noci, kdy je letiště mimo provoz kvůli údržbě. Dodala, že se omlouvá všem pasažérům, kteří byli postiženi, ale zdůraznila, že dopad letecké dopravy na klimatické změny je masivní, a proto se organizace k akci rozhodla. Cílem akce Plane Stupid bylo upozornit na emise oxidu uhličitého z letadel.“

Cestující však pro jejich akci velké pochopení neměli.

Britští výrobci letadel upozorňují, že dnešní stroje spotřebují o 70 procent méně paliva než před půlstoletím, a zavázali se, že množství emisí oxidu uhličitého se do roku 2050 sníží na polovinu.

Společnost BAA, která letitě vlastní, plánuje zvýšit roční počet odbavených pasažérů z 25 miliónů na 35 miliónů a zvýšit počet letů z letiště z 241 000 na 264 000 ročně.