V současnosti stojí v čele NATO nizozemský politik Jaap de Hoop Scheffer. Kubiš potvrdil, že se o něm diskutuje jako o nástupci Scheffera, ale předpokládá, že nakonec bude zvolen někdo jiný.

"Ano, v diskusích diplomatů padlo mé jméno, nikoliv však z úst politiků. Samozřejmě, potěšilo mě, že si na mě vzpomněli, ale ve funkci generálního tajemníka NATO bych viděl spíš někoho jiného," řekl Kubiš.

Podle Pravdy si NATO možná bude chtít v příštím roce připomenout 60. výročí vzniku také tím, že do čela zvolí diplomata z nové členské země. "Bylo by to logické rozhodnutí," uvedl britský politolog Robin Shepherd z londýnského Chatham House. Nevýhodou pro Kubiše je údajně slovenská zahraniční politika na Balkáně. Slovensko zatím odmítlo uznat nezávislost Kosova.

Členské státy NATO začnou debatu o osobě nového generálního tajemníka koncem ledna nebo začátkem února 2009. Nový šéf aliance má být zvolen na dubnovém summitu NATO. "Výběr nového generálního tajemníka bude výsledkem mnoha diskusí a kompromisů. Šance ministra Kubiše si netroufám odhadnout," řekl Pravdě ředitel bratislavské pobočky German Marshall Fund Pavol Demeš.

Kubiš v minulosti zastával funkci generálního tajemníka Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a představitele Evropské unie pro střední Asii.