Bezprecedentní akce s názvem Co oči nevidí, srdce nebolí byla zahájena v pondělí a policisté v jejím rámci obcházejí nechvalně proslulá zákoutí norské metropole, z nichž jako obvykle vyhánějí drogové překupníky a uživatele drog, tentokrát ale s návrhem, aby zamířili před Stortinget - norský parlament.

"Žádní politici se nepohybují v místech, kde se dnes narkomani zdržují. Pokud mají drogově závislí dostat pomoc, musejí je politici vidět, setkávat se s nimi, mluvit s nimi a brát je vážně," vysvětlil listu Dagsavisen šéf tamní policejní stanice Kare Stoelen motivy kampaně, kterou inicioval.

"Závislí, nemocní lidé byli redukováni na problém udržení veřejného pořádku, který zůstává na policii. O tyto lidi se ale musí postarat zdravotní systém," dodal.

Akce už přinesla první výsledky, když poslanci hned v pondělí překvapivě pozvali drogově závislé přímo do svého sídla, aby vyslechli, co si narkomani o drogové politice země myslí.

Užívání drog patří k největším problémům norské metropole, přičemž hlavní omamnou látkou je zde heroin. Loni zemřelo v celém Norsku na předávkování 244 lidí (podobně jako v lidnatější ČR), z toho 109 v hlavním městě.