Testy DNA provedla vídeňská společnost Confidence DNA-Analysen. "Srovnávali jsme materiál z kosti se vzorkem muže, který měl být synovcem mrtvého. Analýzu jsme dělali na chromozomu Y, který se přenáší pouze po mužské linii. Testy nevyloučily, ale ani nepotvrdily, že byly v příbuzenském vztahu," uvedla vedoucí laboratoře Susane Haasová.

Konference biskupů Slovenska před týdnem tvrdila, že genetické testy ukázaly téměř úplnou shodu - na 99,9 procenta. "Nic takového se v naši zprávě nepíše. Shodu jsme našli pouze v devíti ze šestnácti srovnávaných prvků. To je málo na potvrzení příbuzenstva," dodala Haasová.

Pro vědce to bylo o to složitější, že prozkoumaný materiál byl ve velmi špatném stavu. "Byl uložen v zemi několik desetiletí, což ho znehodnotilo. Shoda se mohla dokázat pouze v případě, že bychom dostali něco zachovalejšího, například zub, který je odolnější než kost," zdůraznila vedoucí vídeňské laboratoře.

Zbytky kostí vykopali Tisovy příznivci z hrobu na bratislavském Martinském hřbitově před rokem a požádali o test DNA. Po zveřejnění výsledků testu byla část kostí tajně převezena do Nitry, kde Tiso působil 37 let jako kněz. O uložení ostatků v Nitře údajně požádala Tisova rodina.