Umar bin Ládin letěl z Káhiry do marocké Casablanky. Při mezipřistání v Madridu požádal o azyl. V dubnu žádal v Káhiře o povolení k pobytu ve Velké Británii, ale to mu úřady odmítly poskytnout, byť si loni vzal Britku Jane Felix-Brownovou.

Podle úřadů bude zadržován do té doby, než Interpol ověří jeho totožnost a než bude vyřízena jeho žádost. Úřední zdroje listu El País sdělily, že žádost syna Usámy bin Ládina bude urychleně projednána.

Umarova žena

Na nově vybudovaném terminálu 4 byla přítomna i jeho manželka, která přijala nové jméno Zajna Sabáh bin Ládin. Brownová má už tři děti a vnoučata z pěti předchozích manželství. Oba plánovali, že budou žít v jejím domě za 550 000 liber v Moultonu u Northwiche v hrabství Cheshire.

Jejím přáním je zůstat po boku svého muže, i když je nemocná, údajně trpí roztroušenou sklerózou.

Omar, který se prohlašuje za odpůrce násilí, je čtvrté dítě z prvního manželství Usámy bin Ládina. Ten má celkem 19 synů.

Tvůrce bin Ládinových videí dostal doživotí

K doživotí byl odsouzen tvůrce videí al-Kajdy devětatřicetiletý Jemenec Alí Hamza Ahmad Bahlul. Byl uznán vinným v 35 bodech obžaloby včetně materiální podpory terorismu a spolčování za účelem vraždy.

Bahlul je druhým vězněm zadržovaným na základně Guantánamo. Byl usvědčen zvláštním tribunálem pro válečné zločiny. Prvním byl bin Ládinův řidič, Jemenec Sálim Ahmad Hamdán, jenž byl usvědčen v srpnu a následně poslán za mříže na pět a půl roku.

Bahlul ve svém prohlášení před soudem řekl, že jeho odsouzení posílí boj al-Kajdy proti Spojeným státům. "Budeme bojovat proti jakékoliv vládě, jež bude v čele Spojených států. Jsme jediní na Zemi, kteří proti vám stojí."

Bahlul byl na Guantánamu držen od roku 2002. Žalobci tvrdí, že se vyšetřovatelům přiznal, že byl hlavním mediálním poradcem Usámy bin Ládina a že produkoval videonahrávky al-Kajdy, určené pro nábor nových členů teroristické sítě. Bahlul už v předběžném řízení označil soud za frašku, odmítl americké obhájce a ten při procesu mlčel.

Na Guantánamu je stále zadržováno asi 260 osob, před tribunálem stane 80 z nich. Administrativa prezidenta George Bushe nedávno uvedla, že otázku další existence Guantánama přenechá až vládě nového prezidenta.