Ministryně Widmerová - Schlumpfová v Lucemburku zdůraznila, že její vládě na vstupu do Schengenu záleží, zejména v době, kdy se Švýcarsko znovu stalo spolu s dalšími zeměmi terčem kritiky jako daňový ráj. Ministryně dočasně zastává i úřad ministra financí, v němž zastupuje Hanse - Rudolfa Merze. Vstup do schengenského prostoru schválila země v referendu v roce 2005.

Ministři vnitra zemí EU se mají v listopadu vyslovit k začlenění Švýcarska do schengenského systému bez hraničních kontrol, a to do Vánoc, pokud jde o pozemní hranice a do března příštího roku, kdy letecké společnosti budou přecházet na letní čas, pokud jde o letiště.

Schengenský systém odboural vnitřní hranice mezi členy a přenesl veškeré vstupní kontroly na vnější hranice společenství. Švýcarsko sice není členem EU, ale se zeměmi unie, které jej obklopují, těsně spolupracuje.

Ke schengenskému prostoru se připojily všechny země EU s výjimkou Kypru, Británie a Irska; Česká republika se stala jeho součástí stejně jako další noví členové EU loni.