Česká republika převezme předsednictví v Evropské unii od Francie počátkem příštího roku. Pod její taktovkou čeká evropskou sedmadvacítku mimo jiné vypořádání se s dědictvím finanční krize a rozhodování, co dál s Lisabonskou smlouvou, dokumentem reformujícím unijní instituce.

Na otázku, jaký příspěvek Češi společenství v době svého předsednictví přinesou, odpověděl: „My nebudeme Evropskou unii řídit. To je fikce. Nemyslím si, že by některá země během rotačního předsednictví Evropskou unii řídila. EU je řízena evropskou byrokracií, eurokraty v Bruselu a některými velkými zeměmi a jejich čelnými politiky. Rotační předsednictví je pouze hraním si na demokracii v EU, nejde o skutečnou demokracii ...“

Klaus: chceme přispět k liberalizaci EU

Prezident dodal, že Česká republika nemá pro předsednictví velké ambice. „Chtěli bychom přispět k původní myšlence Evropské unie a tou byla liberalizace, otevírání se, odstraňování různých druhů bariér uvnitř Evropy. A z toho plyne, že je sloganem českého předsednictví Evropa bez bariér” , takže se vracíme k původním cílům evropské integrace. Nechceme kontrolovat, regulovat, organizovat Evropu shora, jak se o to mnozí jiní snaží,“ řekl.