Díky vlivu na volební komisi vždy zajistil, aby jeho odpůrci na poslanecká křesla nezasedli. Letos poprvé by ale podle analytiků mohl ve snaze zalíbit se Západu učinit ústupek a část opozičních kandidátů nechat do sněmovny projít.

Volební místnosti se uzavřou v sedm hodin večer středoevropského času. O místa ve 110členné dolní komoře parlamentu se letos uchází 263 kandidátů, 70 z nich jsou příslušníci opozice.

Mezinárodní volební pozorovatelé za celou dobu zatím čtrnáctileté Lukašenkovy vlády neuznali platnost žádných z konaných voleb. O výsledku totiž až dosud nerozhodoval počet odevzdaných hlasů, ale verdikt předsedy volební komise, který byl podřízen vládě.

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) i krátce před současným hlasováním upozornila, že voliči se během volební kampaně nedozvěděli zásadní informace o hlavních tématech voleb ani o kandidátech a že se předvolební klání odehrává "v atmosféře přísných kontrol".

Na průběh voleb dohlíží stovky pozorovatelů této organizace, ti ale nemají jisté, že budou vpuštěni přímo do volebních místností.