Finští vyšetřovatelé již prohledali Saariho byt, oznámila finská televize YLE. Jak uvedl Jari Neulaniemi z finského Národního úřadu pro vyšetřování, našli v něm poznámku, že Saari nenáviděl „lidi a celou lidskou rasu“. Podle něj byla jedinou možností řešení situace jeho pistole. Ze zápisků také vyplynulo, že o zabíjení lidí uvažoval od roku 2002.

V úterý svého cíle dosáhl. Během půl hodiny vypálil několik desítek ran, zabil devět svých spolužáků, profesora a pak i sebe. Tři nebo čtyři rány vypálil i na zasahující policisty.

Školník na útěku kličkoval jako zajíc

Saari pálil i po školníkovi Jukkovi Forsbergovi, jemuž dvě studentky sdělily, že se ve škole střílí. „Viděl jsem kluka, který nechal na chodbě velkou černou tašku, vcházel do třídy č. 3 a zavřel za sebou dveře. Podíval jsem se tam oknem a on po mně okamžitě vypálil. Díkybohu mě nezasáhl, pálil na mě, ale já jsem na útěku kličkoval. Běžel jsem o život,“ vypověděl školník agentuře AFP.

Škola ve městě Kauhajoki, v níž ke střelbě došlo.

Den předtím přitom byl Saari na policii, kde ho vyslýchali kvůli tomu, že na internetu zveřejnil násilná videa. Policisté ho však propustili s tím, že nepředstavuje žádnou hrozbu.

"Ty zemřeš příště" - video finského střelce. Zdro: Reuters/Stream

 

Držení zbraní bude zpřísněno

Finský premiér Matti Vanhanen vyzval ke zpřísnění zákona umožňujícího držet zbraně. Ve Finsku je mohou mít už patnáctiletí.

Finský premiér Matti Vanhanen se vyslovil pro zpřísnění držení zbraní.:.Finský premiér Matti Vanhanen se vyslovil pro zpřísnění držení zbraní.foto: Reuters

V zemi je zaregistrováno 1,6 miliónu střelných zbraní, které drží soukromé osoby. Více už je jich jen v USA a v Jemenu. Finsko má v držení střelných zbraní dlouhou tradici, zejména kvůli oblibě lovu.

Podle Vanhanena by se měla zpřísnit legislativa hned v několika oblastech. Především by se mělo zpřísnit, jaké typy zbraní lze držet v soukromém vlastnictví. „Musíme jednat, jaké zbraně by byly dostupné s licencí,“ uvedl premiér. Zřejmě nebude možné držet automatické zbraně.

Zvýšit by se měla i dolní hranice pro právo držet zbraň z 15 na 18 let a také by se z neloveckých zbraní mělo smět střílet jen na střelnicích.

O změně se uvažovalo už po podobném masakru z listopadu loňského roku v Tuusule, kde zahynulo devět lidí včetně střelce, ale vše zůstalo při starém.

Ve Finsku je 14 procent vražd spácháno střelnou zbraní.