Elizabeth, která se narozdíl od svých dětí rozhodla o svém utrpení vypovídat, vyslýchala v červenci soudkyně Andrea Humerová, která shromažďuje důkazy proti Josefu Fritzlovi (73), jenž je ve vazbě v St. Pöltenu.

„Choval se ke mně velmi brutálně. Když jsem s ním nechtěla mít sex, trpěly děti. Věděli jsme, že nás bude kopat a chovat se k nám špatně. Často říkal, že nemáme šanci dole v tom sklepě, kde se to všechno stalo. Říkal, že může zavřít dveře kdykoliv se mu zachce a pak se uvidí, jak přežijeme,“ vypověděla při sérii setkání.

Fritzlová pokračovala: „Byl to jeho způsob komunikace, používat hrubá slova. Urážel mě i děti. Když tak mluvil na ně, sklopily hlavy a snažily se nestát mu v cestě. Ztichni a jdi pryč, říkal. Když to nepomáhalo, byl ještě sprostší."

„Nechtěl, aby se z dětí staly osobnosti. Nesnášel, když mu odmlouvaly. To nebyl takový problém, když byly malé, ale později, když vyrostly, tak ano,“ dodala.

Fritzl měl s dcerou sedm dětí. Lisa (16), Monica (14) a Alex (12) byli vybráni, aby s ním a jeho manželkou Rosemarie a zároveň jejich babičkou žili v horním bytě. Kerstin (19), Stefan (18) a Felix (6) sklepení nikdy neopustili a nikdy nespatřili sluneční svit. Felixovo dvojče zemřelo krátce po porodu a Frizl jeho tělo spálil.
Případ byl vyzrazen v dubnu poté, co Kerstin vážně onemocněla a musela do nemocnice.
Vyšetřovatelé by chtěli zahájit soud s Fritzlem ještě do konce roku. V současnosti zvažují, zda je průchodné obvinit ho i ze zabití dvojčete. Fritzlovi by tak hrozilo až 24 let za mřížemi. Zabití bude ale vzhledem k nedostatku důkazů těžké dokázat.