"Připadá mi, že slavit svátek míru a sportu v bezprostřední blízkosti místa, kde se zabíjelo a kde se vedla agresivní válka, je poněkud divná myšlenka," řekl.

Zda by se EU na takovém bojkotu shodla, nezávisí podle něj jen na ní. K tomu by musely dospět různé národní olympijské výbory a nakonec také Mezinárodní olympijský výbor, dodal český ministr.

Gruzínský konflikt by podle Schwarzenberga mohl v blízké budoucnosti také zvýšit napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. "Je velmi příznačné, když ostatní bývalé sovětské republiky nehledě na své tradiční přátelství s Ruskem došly k závěru, že zde hrozí nebezpečí i jim," řekl ministr s narážkou na nedávné odmítnutí těchto republik podpořit ruský postup vůči Gruzii a ruské uznání nezávislosti gruzínských separatistických provincií Abcházie a Jižní Osetie.

Prezidenti Číny, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Uzbekistánu a Tádžikistánu, spojenci Moskvy v Šanghajské organizaci pro spolupráci (SCO), ve čtvrtek na summitu organizace v Dušanbe odsoudili použití síly a vyzvali k respektování územní celistvosti každé země.

"Zneklidňující pro mě je, že předem bylo v Jižní Osetii a Abcházii udělováno ruské občanství. To je pozoruhodná novinka, protože ani Hitlera nenapadlo rozdávat německým menšinám v sousedství německé občanství, než ta území okupoval," uzavřel Schwarzenberg.