"Bernard Kouchner se výslovně postavil proti sankcím, s čímž do jisté míry souhlasím, protože sankce obyčejně valné výsledky nemají," uvedl Schwarzenberg. Podle českého ministra sankce většinou slouží "k vlastnímu uspokojení" a nevedou ke změně. Schwarzenberg soudí, že EU by měla uvažovat o nějakých účinnějších prostředcích k vyřešení rusko-gruzínské krize.

"Rázné diplomatické kroky jsou teď na místě. Je nejnutnější zachovat jednotné stanovisko EU. Když Rusko uvidí, že je v této záležitosti jednotná, to věci pomůže více, než kdyby... se uvalily nějaké sankce, ale nadále by byly slyšet i jiné hlasy," dodal český ministr, který se v Paříži sešel také se svým švédským kolegou Carlem Bildtem a promluvil na poradě francouzských velvyslanců.

Hlasy v EU ve prospěch jistých omezení ale jsou a patrně zazní i na pondělním mimořádném summitu, dodal šéf české diplomacie. "To se projeví při té diskusi v pondělí. Francouzská politika o tom (ale) neuvažuje," řekl. Francie nyní předsedá Evropské unii.

Gruzie a Rusko se navzájem obviňují z etnických čistek

Gruzínská ministryně zahraničí Eka Tkešelašviliová na jednání Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) obvinila Rusko a Osety z etnických čistek vůči Gruzínům žijícím v Jižní Osetii. "Území, které bylo v sovětských dobách známo jako Jižní Osetie, bylo prakticky úplně očištěno od gruzínského obyvatelstva," prohlásila gruzínská ministryně na zasedání Stálé rady OBSE ve Vídni.

Ruský velvyslanec v OBSE Anvar Asimov naopak z etnických čistek obvinil Tbilisi. Obvinil Gruzii, že ona začala s "agresí a etnickými čistkami". Proto nyní Oseti nechtějí žít s Gruzíny v jednom státě; Moskva to chápe, a proto jejich samostatnost uznala, i když to pro ni "nebylo snadné rozhodnutí". Odsoudil postoj mezinárodního společenství vůči ruskému zásahu v Gruzii jako "dvojí morálku".

Gruzie varuje před dominovým efektem, Rusko to odmítá

Tkešelašviliová zároveň varovala před "dominovým efektem" v celém regionu. Podle ní by příští "nebezpečné vyúčtování" z Moskvy mohla dostat Ukrajina, například pokud jde o Krym. Ministryně vyzvala Radu bezpečnosti OSN k aktivním krokům, protože "postup Ruska není jen hrozbou pro mezinárodní bezpečnost, ale jejím přímým porušením".

Ruský velvyslanec odmítl možnost dominového efektu s tím, že Rusko na Krymu nerozdává tamnímu ruskojazyčnému obyvatelstvu své pasy. "Rusko nikoho neohrožuje, to není naše politika," řekl Asimov médiím.