"Rozhodnutí by samozřejmě bylo nezávazné, ale Srbsko je připraveno akceptovat každé rozhodnutí, které soud přijme," řekl Jeremić. Zároveň dal ale najevo, že Srbsko očekává z Haagu podporu svého stanoviska, podle něhož je jednostranné vyhlášení kosovské nezávislosti nelegální a představuje porušení mezinárodního práva.

Srbsko chce u Mezinárodního soudního dvora žalovat většinu členských zemí Evropské unie, včetně ČR, a USA za to, že jednostranné rozhodnutí Kosova podpořily. Bělehrad pro tento krok potřebuje souhlas Valného shromáždění OSN a o ten teď Jeremić v New Yorku usiluje.

Srbský ministr vyjádřil naději, že srbská žádost získá při zářijové všeobecné rozpravě VS OSN podporu.

Mladić prý jedná s tajnými službami o podmínkách vydání

Paralelně s žalobou ovšem Srbsko usiluje o zlepšení vztahů s Evropskou unií a členství v ní. Srbsko má od července novou proevropskou vládu, která v uplynulých týdnech předala do Haagu třináct let hledaného někdejšího bosenskosrbského vůdce Radovana Karadžiče, jenž čelí obviněním z válečných zločinů a genocidy.

Někdejší armádní generál Ratko Mladić, obviněný ze stejný zločinů, je stále na útěku a Evropská unie podmiňuje další přiblížení Srbska k členství Mladičovým zadržením.

Mladić (66) je podle bosenských médií v kontaktu se srbskými tajnými službami a vyjednává o podmínkách svého vydání. Srbsko už přiznalo, že Mladić se v letech 2002 až 2005 ukrýval v Bělehradě v různých bytech, jež patří armádě.