„Skrývat se pro mě nebylo těžké až na to, že jsem byl odloučen od mé rodiny. Zúčastňoval jsem se konferencí a stával před kamerami, protože jsem byl přesvědčen, že mě nikdy nenajdou. Vylučuji možnost, že mě někdo udal, neboť nikdo, s kým jsem byl v kontaktu, nevěděl, že jsem Radovan Karadžić,“ citoval exprezidenta Blić.

Byl to rovněž Blić, který vzhledem k tomu, že má přístup k právníkovi Karadžiče Svetozaru Vujavičovi informoval, že se zatčení událo v autobuse, v němž Karadžič směřoval na čtrnáctidenní dovolenou do lázní za Bělehradem. S sebou měl také hotovost v hodnotě asi 14 000 korun, notebook a dva mobilní telefony.

Karadžičovo tvrzení, že ho zatkli už v pátek a nikoliv až v pondělí, jak bylo oznámeno, potvrdili svědkové z autobusu. Komentátoři spekulují, že vláda čekala s oznámením na začátek parlamentních prázdnin. Podle Bliče nemá Karadžić ponětí, kde ho přes víkend drželi. Zacházeli s ním ale prý dobře.

Skutečný Dabić zemřel před 15 lety

Zatímco po něm pátraly úřady, žil Karadžić v Bělehradě pod falešnou identitou a vedl soukromou alternativní medicínskou praxi. Účastnil se rovněž různých konferencí a měl své internetové stránky. Falešný průkaz na jméno Dragan Dabić mu byl vydán v malém městě Ruma ve Vojvodině. Srbská média spekulují, že mu k tomu pomohl Slobodan Medić, místní vojenský vůdce, který stejně jako Karadžić čelí obvinění z genocidy osmi tisíc muslimů ve Srebrenici v roce 1995. Skutečný Dragan Dabić, rodák ze Sarajeva, zemřel v roce 1993.

"Nový" Dragan Dabić vystupoval jako úctyhodný starší muž, který se po ulicích pohyboval v tmavém hábitu a oblíbeném světlém klobouku. I když tvář a hlas Radovana Karadžiče většina lidí, s nimiž dlouhovousý mudrc s brýlemi přišel do styku, důvěrně znala, nikdo z nich nepojal ani nejmenší podezření. V jeho vyjadřování prý nebyla slyšet ani stopa černohorského nebo bosenského přízvuku, který dříve byl pro projevy bývalého bosenskosrbského předáka typický, svěřila se například spolupracovnice časopisu Zdrav život, která s "doktorem" v minulých měsících byla často ve styku.

Čtěte také:
V Srbsku zatkli Radovana Karadžiče
Západ zatčení Karadžiče vítá, Srbové jsou rozpolcení
Před zatčením pracoval jako lékař pod falešným jménem
Srbští radikálové protestovali proti zatčení Karadžiče
Karadžić se brání vydání do Haagu
Karadžiče měla krýt tajná služba i expremiér Koštunica