"Karadžić byl nalezen a zatčen," uvedl prezidentský úřad v prohlášení. Žádné další detaily neposkytl.

Lídr bosenských Srbů během války zmizel v roce 1996. Mimo jiné je viněn z toho, že se v roce 1995 podílel na masakru téměř 8000 Bosňáků, především muslimů, ve Srebrenici. Je také viněn z bombardování Sarajeva a z využití humanitárních pracovníků OSN jako živých štítů.

Haag zatčení uvítal

Žalobce ICTY Serge Brammertz zprávu přivítal. "Kolegové v Bělehradě mě informovali o úspěšné operaci, která vedla k zatčení Radovana Karadžiće," sdělil Brammertz. Zadržení označil za přelomový okamžik.

Karadžić jakoukoliv vinu odmítá a haagský tribunál neuznává.

Srbské úřady zatím odmítají sdělit, jak byl bývalý vůdce zatčen. Podle jedné z verzí se na dopadení podílely zahraniční zpravodajské služby. Podle další byl zatčen už v pátek v autobuse a celý víkend držen na neznámém místě.


Bývalý válečný vůdce se mnoho let skrýval. Na veřejnosti se začal objevovat v roce 2005. Byl spatřen například v restauraci nebo na pohřbu své matky. Od té doby sílil tlak na Srbsko, aby jej zadrželo a předalo tribunálu.

Země stále ještě nezatkla dalšího hledaného válečného zločince, generála Ratka Mladiče. I on je viněn z masakru ve Srebrenici.