Zpráva komise má devět stránek a uzavírá, že Bulharsko musí "přijmout závazky, že očistí svou administrativu a zajistí, že štědrá podpora, kterou získává od EU, se dostane k jeho občanům a nebude vytunelována zkorumpovanými úředníky ve spolupráci s organizovaným zločinem“.

Bulharsko a sousední Rumunsko jsou pod zvláštním dohledem Bruselu, protože v době vstupu do EU nesplňovaly všechny unijní standardy.

Unie už zmrazila příspěvky v řádu miliónů, které měly přispět k modernizaci infrastruktury a zemědělství Bulharska.

"Korupce na nejvyšších místech a organizovaný zločin jitří problémy slabé administrativy a soudní moci. Je potřeba rozhodných kroků, konečné termíny podmiňující udělení fondů se blíží." (ze zprávy Evropské komise)

Sofie sice zavedla úřad na kontrolu přerozdělování eurofondů a do jeho čela jmenovala uznávanou diplomatku Meglenu Pluchčevu, podle Evropské komise ale chybí i jinde politická vůle dát věci do pořádku. Bulharská vláda má na splnění podmínek čas do listopadu.

Bulharsko je nejchudší zemí Evropské unie a do roku 2011 by mělo obdržet na 17 miliard dolarů (na 250 miliard korun). Ohrožen je rovněž brzký vstup Bulharska do Schengenského prostoru. Panují podezření na korupci při modernizování hraničních kontrol.