"Nebudeme kvůli tomu hysteričtí, ale budeme uvažovat o odvetných opatřeních," citovala agentura Reuters Medvěděva. "Neuzavíráme se dalším jednáním," dodal.

V narážce na možné umístění raket k radaru v Polsku prohlásil také, že Rusko je "krajně znepokojeno" novou etapou ve výstavbě protiraketového štítu.

Hlavní smlouvu o umístění amerického radaru v ČR ve středu slavnostně v Praze podepsali ministři zahraničí Spojených států a České republiky Condoleezza Riceová a Karel Schwarzenberg. O druhé smlouvě o právním postavení Američanů na základně se stále jedná. Oba dokumenty musejí ratifikovat zákonodárci obou zemí.

Celý text česko-americké smlouvy čtěte zde

Vedle radaru v ČR usiluje Washington o umístění sila s antiraketami v Polsku. Polská vláda výměnou za to požaduje rozsáhlou pomoc s modernizací její armády. Podle USA jsou požadavky přemrštěné a polsko-americká jednání váznou. Spojené státy proto začaly o umístění raket jednat i s Litvou , která projevila zájem.

Rusko se staví od prvopočátku proti americkému systému ve střední Evropě. Tvrdí, že není primárně zaměřen na Írán a další podezřelé země, ale právě na něj. Projekt navíc podle Moskvy naruší rovnováhu sil v Evropě. Ruské ministerstvo zahraničí v úterý bez bližšího upřesnění uvedlo, že odpověď Moskvy na projekt může být vojenská.

Českým politikům ruské hrozby kvůli radaru vadí, jsou ale v klidu

Ruský premiér Vladimir Putin loni, ještě jako prezident, varoval, že Rusko by mohlo zamířit své rakety na Česko a Polsko, budou-li tam vybudovány části amerického systému, které Moskva považuje za ohrožení své bezpečnosti. Ruští generálové rovněž varovali, že na americký štít odpoví umístěním taktických raket v Bělorusku a obnovením výroby raket krátkého a středního doletu.