Mluvčí polského ministerstva zahraničí Piotr Paszkowski řekl, že informaci nemůže potvrdit. "Rozhovory stále trvají," uvedl. Nicméně zdroj blízký polsko-americkému vyjednávání uvedl, že předběžná podoba smlouvy je hotová.

O tom, že rozhovory mezi Polskem a Spojenými státy o základně s protiraketovými střelami byly dotaženy do konce a čeká se na souhlas politiků, se hovoří i v Praze. V Česku má totiž stát druhá část plánovaného protiraketového deštníku, radar.

Premiér Donald Tusk v úterý řekl, že není vyloučeno, že dohoda mezi USA a Polskem bude podepsána během návštěvy americké ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové, která je ohlášena na příští týden. Šéf polské vlády ale zdůraznil, že podmínkou je to, aby vláda měla záruku, že v souvislosti se základnou vzroste bezpečnost země.

Protiraketový štít má sestávat ze sila s deseti střelami, které by měly být schopny zneškodnit nepřátelskou raketu ze zemí, jako je Írán či KLDR.

Se silem by podle amerických plánů měl být propojen radar, který by Američané rádi postavili na českém území. Praha se s Washingtonem o hlavní smlouvě k radaru již dohodla, 8. července ji má do Česka přijet podepsat Riceová.