Polský prezident svůj odmítavý postoj uvedl v rozhovoru pro polský list Dziennik uveřejněném v den, kdy začalo francouzské předsednictví Evropské unie. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy přitom za jednu z priorit předsednictví považuje vyřešení krize okolo Lisabonské smlouvy.

„V tuto chvíli nemá otázka na smlouvu žádný smysl,“ uvedl polský prezident, který se vždy stavěl negativně k dokumentu o reformě EU. „Jestliže jeden poruší zákon o jednohlasnosti, tak už (jednota) nikdy nebude existovat,“ dodal. Kaczyński také doposud dokument o přijetí smlouvy nepodepsal, přestože Sejm text schválil již v dubnu.

Znepokojený premiér Donald Tusk

Premiér Donald Tusk je Kaczyńského rozhodnutím znepokojen a doufá, že prezident brzy změní názor. Podle něj je v zájmu Polska rychle ratifikovat novou unijní smlouvu, kterou na evropské scéně vyjednával sám prezident.

Také Evropská komise v reakci na slova polského prezidenta připomněla, že text smlouvy dojednával právě on společně s dalšími partnery v EU.

V Německu a ČR rozhodují

S podpisem čeká i německý prezident Horst Köhler, v Německu musí o smlouvě ještě rozhodnout Ústavní soud. V ČR se o dokumentu dosud nehlasovalo, čeká se na vyjádření Ústavního soudu.

Evropští analytici se bojí, že po Kaczyńského vystoupení by se mohl utvořit česko-polský dvojblok proti smlouvě, protože prezident Václav Klaus není jejím příznivcem a mnozí zákonodárci také ne, i když premiér Mirek Topolánek nedávno překvapivě otočil kormidlo a začal se k textu stavět kladně.

Podle Kaczińského není reforma EU nutná. „Unie ... funguje a bude dál fungovat. Jistě to není ideální, ale u tak komplikované struktury to nemůže být ideální,“ řekl prezident.