Politik v rozhovoru pro nedělník NZZ am Sonntag uvedl, že bezpečnostní složky provedly nespecifikovanou akci na základě "jistých příprav na teroristický útok".

Akce prý neměla nic společného s článkem v listu La Liberte, který před šampionátem napsal, že mistrovství vyhrožuje al-Kajdá a chystá se "proměnit dějiště šampionátu Rakousko a Švýcarsko v peklo".

"Mluvím o důkazech, které jsme získali během turnaje. Akce se zúčastnila policie, tajná služba, celníci a pak už žádná konkrétní hrozba neexistovala," prohlásil Schmid.

Násilná dohra Eura

Oslavy triumfu španělských fotbalistů na mistrovství Evropy se neobešly bez násilností. V centru Madridu zaútočili fanoušci na policii.

Španělé slaví vítězství na fotbalovém mistrovství Evropy. Zdroj: ČTK/APTN

 

Také v Německu, jehož tým v nedělním finále ve Vídni prohrál 0:1, vyprovokovali podle agentury SID chuligáni několik střetů se strážci pořádku. V jedné hospodě dokonce odnesl rvačku fanoušků těžkým zraněním hlavy jeden muž.

:. Pořádková policie musela zasahovat proti fanouškům v Madridu.foto: ČTK/AP

K největším potyčkám s policií došlo na madridském náměstí Plaza de Cánovas del Castillo, kde fanoušci zaútočili házením lahví a kamenů na policisty, kteří odpověděli střelbou gumových projektilů. Střet si vyžádal několik lehce zraněných a nespecifikovaný počet zatčených fanoušků.

Celkem muselo být v Madridu po oslavách, jejichž centrem bylo náměstí Plaza de Colón, kde finále sledovalo 65 000 fanoušků, ošetřeno přes 120 lidí. Pětadvacet z nich muselo strávit noc na dnešek v nemocnici. Jak uvedla madridská záchranná služba, většina z příznivců zkolabovala kvůli vedru nebo měli řezné rány, když v opilosti spadli na zem a pořezali se o rozbité lahve.

V Německu odnesl rvačku fanoušků vážným zraněním hlavy jeden muž. Po hádce v hospodě v Hammu dostal podle agentury DPA ránu do hlavy těžkým popelníkem. Útok měl na svědomí šestadvacetiletý muž, který poté vytáhl kapesní nůž a pobodal další dva muže. Když na místo dorazili policisté, zaútočil pěstmi i na ně a musel být zpacifikován pepřovým sprejem.