Nařčení vznesl deník Mladina. Blairova slova pronesená na brightonské konferenci labouristů před 11 lety měla tvořit dvě třetiny Janšovy řeči. Blair před jedenácti lety stranickým kolegům mimo jiné řekl: „Nikdy nebudeme největší. Nikdy zřejmě nebudeme ani nejsilnější. Ale můžeme být nejlepší...“. Věty zopakoval Janša téměř doslova, načež čtenáři listu Večer jeho slova ohodnotili jako nejpamátnější z roku 2006. Premiér za ně dokonce obdržel cenu.

Blair v roce 1997 řekl, že chce „vytýčit pro svou zemi ambiciózní cíl - stát se ničím méně, než modelovou zemí pro 21. století, stát se majákem...“, zatímco Janša o devět let později pronesl: „Chceme být ničím menším než nejúspěšnější zemí na světě, maják pro 21. století.“

Dva roky starý projev se od víkendu stal hitem slovinských médií, která ho nesčetněkrát opakovala. Tehdy premiéra v souvislosti s řečí hodnotily titulky jako „Z politika se stal státník“.

S drtivou kritikou vlády ihned přispěchala opozice. Strana Lipa se nechala slyšet, že premiér Slovince zradil pronesením řeči, kterou ukradl a dokonce měl žaludek na to vyzvednout si za ni cenu. Uskupení premiéra vyzvalo, aby se veřejně omluvil.