"Pravdou je, že kdyby k té ratifikaci docházelo teď, tak si nevsadím na to české 'ano' ani sto korun." řekl Topolánek novinářům ve čtvrtek v noci. Později však své vyjádření změnil. "Dneska bych si tu stovku už vsadil," uvedl v pátek krátce po konci vrcholné schůzky.

Státy Evropské unie se v pátek na summitu dohodly na tom, že ratifikace Lisabonské smlouvy, kterou Irové odmítli v referendu, bude pokračovat. Do závěrečného usnesení Praha prosadila, že schválení smlouvy bude záležet na verdiktu Ústavního soudu, který ji posoudí. Topolánek to označil za úspěch.

Znovu se problémem, jak vyřešit tíživou situaci vyvolanou irským "ne", budou státníci zemí EU zabývat v půlce října.

Česko v centru pozornosti 

Je nicméně možné, že hledání kompromisů nakonec padne až na Česko, které se na vrcholné schůzce ocitlo kvůli zdrženlivému postoji ke smlouvě v centru pozornosti. Praha se totiž v lednu příštího roku na šest měsíců ujme předsednického křesla v EU, v němž vystřídá Francii.

Podle Topolánka smlouva nebude platit od Nového roku, jak se původně plánovalo. "Česká vláda určitě ten proces nebude nějak brzdit," dodal nicméně. Podle premiéra by Irové měli do podzimu předložit členským státům unie nástiny možných řešení současné situace.

Čeká se na Ústavní soud

Předseda vlády vyzval k jednání o osudu eurosmlouvy šéfa ČSSD Jiřího Paroubka. Se stejnou výzvou přišlo i předsednictvo KDU-ČSL.

Paroubek zopakoval čtyři body, které ČSSD stanovila pro případnou podporu vládě během českého předsednictví EU. "Základní podmínkou pro jednání je souhlas s pokračováním ratifikace Lisabonské smlouvy v ČR,“ prohlásil předseda ČSSD.

Topolánek po schůzce s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym řekl, že Česko ratifikaci Lisabonské smlouvy již prakticky přerušilo. Důvodem je to, že ke smlouvě se musí nejprve vyjádřit Ústavní soud, ke kterému mu eurosmlouvu k přezkoumání poslal Senát.

Sarkozy varoval, že se zastaví rozšiřování Unie, dokud nebude současná krize vyřešena.