Návrh kritizovali zejména opoziční konzervativci a liberální demokraté. Rozšíření periody podle nich představují ohrožení občanských svobod. Kabinet krok hájil, dá prý policii víc času při potýkání se s komplexními plány teroristů.

O schválení návrhu rozhodly po pětihodinové bouřlivé debatě zejména hlasy unionistů. Hned poté ve sněmovně propuknul rámus a z lavic opozice se ozývaly výkřiky na jejich adresu, jako "byli jste koupeni“. Byla to narážka na tvrzení některých rebelů v řadách labouristů, že vláda unionistům mimo jiné nabídla finanční pomoc v Severním Irsku.

O návrhu bude rozhodovat také Sněmovna lordů, kde se očekává větší opozice. Hlasování se možná uskuteční až na podzim.

Nový zákon proti terorismu přijala Británie po bombových útocích na londýnskou veřejnou dopravu v červenci 2005, při nichž zemřelo 56 lidí. Reflektuje obavy, že militantní buňky pronikly do muslimských komunit a mešit v zemi.
Šéf domácí zpravodajské služby MI5 Jonathan Evans loni varoval, že v Británii je nejméně 2 000 lidí, kteří představují hrozbu národní bezpečnosti. Jen v roce 2007 bylo v zemi odsouzeno kvůli teroristickým aktivitám 65 islamistů.
Proti prodloužení doby držení podezřelých jsou některé občanské organizace a zástupci komunit. Pro jsou policisté, kteří argumentují, že na případy podobným nedávným, jako třeba ten z roku 2006, kdy se osm mužů snažilo propašovat na letišti Heathrow na palubu letadla do USA výbušniny; potřebují víc času.