Předseda SPD Kurt Beck v pondělí odpoledne oznámil, že předsednictvo strany se na nominaci Schwanové shodlo jednomyslně. Beck zdůraznil, že SPD nevede žádnou volební kampaň proti současnému prezidentovi, kterého respektuje. Nominace Schwanové nebyla motivována ani přípravou údajné budoucí koalice se Zelenými a stranou Levice, zdůraznil Beck, nominace protikandidátky je však podle něj šancí pro zahájení přátelské a otevřené diskuse ve svobodné společnosti.

Konzervativní politici se obávají, že SPD nominováním vlastní kandidátky sonduje možnosti spolupráce s krajně levicovou stranou Levice, s níž dosud SPD spolupráci na spolkové úrovni odmítá.

Schwanová dnes otevřeně prohlásila, že je jí jasné, že nemůže být zvolena bez podpory Levice, která je podle průzkumů třetí nejsilnější stranou v Německu, a potvrdila, že se bude o podporu jejího umírněnějšího křídla ucházet. "Chci Levici povzbudit k rozhodnutí mezi konstruktivní politikou a demagogickým protestem," prohlásila Schwanová. Levice, která vznikla loni spojením východoněmeckých postkomunistů a rebelujícího křídla SPD, je podle ní produktem znovusjednocení Německa.

Šanci mají oba kandidáti

Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) pokládá podle mluvčího vlády Ulricha Wilhelma nominaci kandidátky SPD za zátěž pro současnou velkou koalici, ale nepředpokládá, že by se svazek křesťanských a sociálních demokratů rozpadl, jak se obávají někteří poslanci Spolkového sněmu. Předseda liberální FDP Guido Westerwelle dokonce kancléřce doporučil, aby koalici rozpustila. Spolupráce s SPD bude chvílemi "velmi, velmi obtížná", přiznává i Merkelová podle dnešního prohlášení Wilhelma.

Samotná Schwanová zdůraznila, že se nechce srovnávat se současnou hlavou státu, zároveň však vyjádřila přesvědčení, že má šance na zvolení. "Nenastoupila bych, kdyby to bylo beznadějné," zdůraznila dnes po oficiálním oznámení své nominace v berlínském sídle SPD. V roce 2004 přitom bývalému řediteli Mezinárodního měnového fondu (MMF) podlehla jen těsně.

Své znovuzvolení nemá zdaleka jisté ani populární Köhler, jehož kromě CDU/CSU podporuje také opoziční FDP. Nyní sice konzervativně-liberální tábor disponuje ve Spolkovém shromáždění, společném volebním sboru obou komor německého parlamentu, těsnou většinou, o tu by ale mohl přijít v září po zemských volbách v Bavorsku, kde hrozí citelné ztráty tamní dosud dominantní Křesťanskosociální unii (CSU).