„Naši evropští partneři plně podporují vybudování univerzálního obranného mechanismu, ale ne jednostranného, který v konečné analýze míří proti existujícímu bezpečnostnímu systému," citovala agentura DPA Medvěděva z rozhovoru zveřejněném na webové stránce Kremlu.

„Na tento návrh nám bohužel nebyla dána pozitivní odpověď,“ dodal prezident s odvoláním na rozhovory svého předchůdce Vladimira Putina s šéfem Bílého domu George W. Bushem letos na jaře v Soči.

Medvěděv současně vyjádřil připravenost dál o štítu jednat. „Nemyslím, že situace je zcela beznadějná, ale rozhodnutí, která byla přijata, nás nemohou uspokojit a budeme nuceni najít odpovídající odpověď,“ uvedl podle AFP šéf Kremlu.

Plán vybudování amerického protiraketového systému v ČR a Polsku se Rusku nelíbí od prvopočátku. Obává se, že systém ohrozí rovnováhu sil v regionu a je zaměřen na Rusko a nikoliv na Írán a jiné země, jak USA proklamují.
Původně ostrá rétorika proti štítu ze strany Moskvy se však v posledních měsících zmírnila na pozadí rusko-amerických rozhovorů.
Zatímco jednání České republiky s USA o radaru v Brdech jsou skončená a podpis dohody na spadnutí, Polsko o podmínkách umístění raketových sil na svém území s Washingtonem stále vyjednává.