Scholz bez dalších podrobností uvedl, že nůžky mezi relativně chudými a bohatými se stále rozvírají. Chudých je přitom podle Scholze 13 procent Němců a dalších 13 procent chrání před chudobou sociální transfery jako jsou podpora v nezaměstnanosti, příspěvek na bydlení a přídavky na děti. Celkově se tak s nedostatkem peněz v Německu potýká 26 procent, tvrdí sociálnědemokratický ministr.

V porovnání s předchozí zprávou o chudobě a bohatství však podíl chudých v Německu mírně klesl. Zpráva z roku 2005 uváděla 13,5 procenta chudých.

V sociální demokracii po pondělním zveřejnění zprávy zesílily hlasy volající po stanovení celoplošné minimální mzdy. Pro německou SPD jsou delší dobu trnem v oku na jedné straně přemrštěné platy vrcholných manažerů velkých německých podniků, na druhé straně neexistující spodní hranice mezd.

Chudý je podle definice EU člověk, který vydělá za měsíc méně než 60 procent průměrného příjmu, což je v Německu 781 eur čistého. Oficiálně bohatý je naopak člověk, který měsíčně vydělá alespoň 3418 eur. Mezi bohaté tak lze počítat 8,8 procenta německé populace.
Česká republika patří v rámci Evropské unie k zemím s nízkou mírou takzvané příjmové chudoby. Tu vymezuje v Česku podle údajů z letošního března hranice zhruba 7150 korun čistých příjmů měsíčně. V roce 2005 bylo z celkového počtu obyvatel ČR téměř deset procent lidí pod hranicí příjmové chudoby, přičemž průměr EU činil 16 procent.