Dalajláma stráví v Německu čtyři dny. Kancléřka Angela Merkelová, která loni v září prolomila ledy tím, že se i přes odpor Číny s dalajlámou oficiálně sešla, však bude od úterka na návštěvě Latinské Ameriky.

Dalajlámovi spolupracovníci se proto snažili zajistit jeho setkání s německým prezidentem a šéfem diplomacie. Horst Köhler i Frank-Walter Steinmeier to však odmítli. Prezidentská kancelář i ministerstvo zahraničí se odvolává na zaneprázdněnost představitelů.

Ani Brown nechce rozlítit Čínu

Příští týden zavítá dalajláma také do Londýna. Ve čtvrtek promluví v parlamentu o lidských právech v Číně a v pátek se má setkat s premiérem Gordonem Brownem. V premiérově domě v Downing Street č. 10 to ale nebude. Setkání je naplánováno v paláci Lambeth, domově arcibiskupa z Canterbury.

Tibet pod nadvládou Číny
Čínská armáda obsadila Tibet, který považuje za historickou součást svého území, v roce 1951. Tibetští aktivisté obviňují Peking z potlačování tradiční kultury v provincii a usilují o samostatnost Tibetu nebo přinejmenším o jeho výraznou autonomii v rámci Číny.
Po povstání z roku 1959, které Čína potlačila, ze země do Indie odešel tibetský duchovní vůdce dalajláma. Na 80 000 Tibeťanů ho následovalo.