"Srbsko naprosto jasně hlasovalo pro evropskou cestu," řekl prezident Tadić jásajícím stoupencům před sídlem své Demokratické strany, jež je jádrem koalice Za evropské Srbsko. Její součástí je i Dražkovičovo Srbské hnutí za obnovu.

Tadić sdělil, že se zasadí se o "rychlé vytvoření vlády", přiznal ale zároveň, že očekává "obtížná jednání".

:.Srbský prezident Boris Tadić oznamuje vítězství ve volbách.foto: ČTK/AP

Šanci sestavit vládu mají strany rozhodně odmítající nezávislost Kosova

Radikálové svou porážku uznali, i když nejprve Tadiče obvinili, že zvyšuje napětí v zemi, když ohlásil své vítězství dříve, než byly sečteny všechny hlasy. Vůdce radikálů Tomislav Nikolić ještě před definitivními výsledky vyzval své spojence k sestavení většinové vlády, což by se jim mohlo podařit. Radikálové sice čtyři křesla ztratili, ale blok socialistů značně posílil.

Předseda Srbské radikální strany Tomislav Nikolić vyzval k vytvoření vlády. :.Předseda Srbské radikální strany Tomislav Nikolić vyzval k vytvoření vlády. foto: Reuters/Nikola Solic

Mezi spojenci je nejen blok socialistů, kteří skončili čtvrtí s téměř osmi procenty hlasů, ale přiřazuje se k nim i třetí Demokratická strana Srbska (DSS) dosavadního premiéra Vojislava Koštunici, která dostala dvanáct procent hlasů. Tyto tři strany by dohromady mohly získat v parlamentu většinu 127 hlasů.  

 Koštunica se zatím odmítl vyjádřit k možné budoucí podobě srbské vlády. Sám je sice orientován proevropštěji než radikálové a socialisté, ale je silným odpůrcem nezávislosti vyhlášení Kosova a s radikály se sblížil, protože ostatní strany nezvolili důraznějším postup proti jednostrannému vyhlášení samostatnosti.

Výsledky parlamentních voleb v Srbsku
Koalice Ze evropské Srbsko38,8 %103
Srbská radiální strana 29,2% 77
Demokratická strana Srbska 11,3 %30
Blok socialistů 7,6%20
Liberálně demokratická strana5,2 %13
Zástupci etnických menšin2,3 % 7
Zdroj Centrum na svobodné volby a demokracii CeSID

Spojencem vítězné koalice Za evropské Srbsko je Liberálně demokratická strana, která jako jediná uznala nezávislost Kosova a dostala 5,2 procenta hlasů. Tadić by se mohl spojit i se zástupci národnostních menšin, ani tato trojice stran by však neměla většinu. Proto by Tadić musel získat podporu Socialistické strany Srbska, která podle částečných výsledků získala 7,6 procenta hlasů.